Stanovy

Sdružení sv. Dominika Savia při Katolické základní škole v Uherském Brodě


Sdružení sv. Dominika Savia
při Katolické základní škole v Uherském Brodě
Masarykovo nám. 68
688 01 Uherský Brod
 

 

Preambule

My, rodiče dětí a přátelé Katolické základní školy v Uherském Brodě, navazujíce na tradice katolického školství ve městě a jeho okolí, ve snaze napomáhat rozvoji školy, vedeni příkladem svatého Dominika Savia, o jehož přímluvy prosíme a pod jehož ochranu se svěřujeme, přijímáme tyto stanovy.

 

I.
Úvodní ustanovení

 

Název občanského sdružení:     Sdružení sv. Dominika Savia při Katolické základní škole v Uherském Brodě
                                   zkráceně:     Sdružení sv. Dominika Savia, popř. SDS KZŠ UB
Sídlo sdružení je na adrese:      Masarykovo nám. 68, 688 01 Uherský Brod
 

II.
Právní postavení sdružení


1.    Sdružení sv. Dominika Savia při Katolické základní škole v Uherském Brodě (dále jen „sdružení“) je dobrovolným sdružením občanů, zejména rodičů žáků školy a přátel školy.
2.    Činnosti sdružení se mohou účastnit i nečlenové sdružení, zejména formou osobní výpomoci, darem, odbornou pomocí apod.
3.    Sdružení je právnickou osobou a vzniká dnem, kdy je zaregistrováno příslušným státním orgánem. Sdružení se zakládá na dobu neurčitou.
 

III.
Činnost sdružení


1.    Posláním sdružení je dosáhnout účelné a efektivní spolupráce Katolické základní školy v Uherském Brodě (dále jen „škola“) s rodiči žáků a s ostatní občanskou a podnikatelskou veřejností ve prospěch školy a jejích žáků, s cílem napomáhat kvalitnímu vzdělávání dětí a jejich výchově na křesťanských etických základech, a to zejména těmito formami:
1.1.    seznamováním rodičů a ostatní veřejnosti s posláním školy a jejími záměry ve všech oblastech činnosti;
1.2.    napomáháním společnému výchovnému působení školy a rodiny na žáky;
1.3.    zajišťováním a poskytováním všestranné materiální, organizační, finanční a jiné pomoci škole;
1.4.    zajišťováním pravidelného kontaktu mezi zástupci školy a rodičů, průběžným seznamováním vedení školy s potřebami, náměty, návrhy, požadavky a stížnostmi rodičů žáků a napomáháním jejich vyřízení.
2.    Sdružení spolupracuje a poskytuje pomoc škole za úzké součinnosti s ředitelem a ostatními odpovědnými zástupci a pracovníky školy.
3.    K dalším cílům sdružení patří:
-    organizace a zajišťování mimoškolních a volnočasových činností žáků školy
-    vlastní činnost sdružení nezávislá na škole nebo ve spolupráci se školou (např. společenské, kulturní, sportovní a jiné akce apod.)
-    péče o šíření principů křesťanství
4.    K zabezpečení své činnosti a cílů se sdružení může podílet na vytváření dalších zájmových a odborných seskupení a aktivně se se svými zástupci účastnit na jejich činnosti.
 

IV.
Členství ve sdružení


1.    Členem sdružení se může stát každý občan starší 18 let (zejména rodič žáka školy), který souhlasí se stanovami sdružení a jeho činností.
2.    Členství vzniká zápisem zájemce o členství do seznamu členů sdružení. Zájem o členství lze projevit písemnou přihláškou, popř. ústně. Provedení zápisu do seznamu členů sdružení je vázáno na podmínku zaplacení členského příspěvku.
3.    Člen sdružení má právo podílet se na činnosti sdružení, v souladu se stanovami volit a být volen do orgánů sdružení, účastnit se hlasování, vznášet své návrhy, náměty a připomínky a osobně se účastnit projednání svých návrhů.
4.    Člen sdružení je povinen dodržovat stanovy sdružení, rozhodnutí orgánů sdružení a platit členské příspěvky ve výši, lhůtě a struktuře stanovené radou sdružení.
5.    Členy sdružení mohou být i právnické osoby. Ustanovení o podmínkách přijetí uvedená výše se použijí přiměřeně. V pochybnostech platí rozhodnutí rady sdružení.
6.    Rada sdružení je oprávněna rozhodnout o přiznání čestného členství ve sdružení, zejména jde-li o významné osobnosti, dárce, sponzory atp. V jednotlivých případech si vždy vyžádá stanovisko ředitele školy, ke kterému je povinna přihlížet. Ve svém rozhodnutí stanoví individuální podmínky čestného členství.
7.    Členství člena sdružení zaniká:
7.1.    ukončením školní docházky žáka na škole pro jeho rodiče nebo zákonného zástupce, pokud tento člen nepožádal o zachování členství;
7.2.    doručením žádosti o skončení členství radě sdružení;
7.3.    vyloučením ze sdružení pro neplacení členského příspěvku; o vyloučení člena rozhoduje poté, co členovi byla doručena výzva k zaplacení členského příspěvku, rada sdružení, a to dvoutřetinovou většinou hlasů přítomných členů rady;
7.4.    smrtí nebo zrušením právnické osoby likvidací.
 

V.
Orgány sdružení


A. Schůze sdružení
1.    Nejvyšším orgánem sdružení je schůze sdružení. Schůze sdružení se s právem hlasovacím účastní všichni delegáti tříd, s hlasem poradním se schůze sdružení mohou účastnit všichni členové sdružení.
2.    Schůze sdružení se koná zpravidla v den, kdy se konají třídní schůzky v jednotlivých třídách školy, a to nejméně jedenkrát ročně.
3.    Schůze sdružení rozhoduje o zásadních otázkách sdružení, a to zejména:
3.1.    schvaluje plán činnosti sdružení na příslušný rok,
3.2.    schvaluje rozpočet sdružení na příslušný rok a závěrečnou zprávu o jeho plnění,
3.3.    volí ze svého středu členy rady sdružení a odvolává je, k odvolání je třeba nadpoloviční většiny všech delegátů tříd,
3.4.    rozhoduje o rozpuštění sdružení nebo o jeho sloučení s jiným sdružením,
3.5.    schvaluje změny a doplňky stanov sdružení,
3.6.    rozhoduje o všech ostatních věcech, které si k rozhodnutí vyhradí.
4.    Schůze sdružení smí hlasovat i o bodech, jejichž zařazení do programu je schváleno dodatečně přímo na schůzi sdružení. K zařazení je třeba nadpoloviční většiny všech delegátů tříd.
5.    Schůzi sdružení svolává rada sdružení dle potřeby, ale nejméně jedenkrát ve školním roce. O konání schůze sdružení musí být všichni členové vyrozuměni alespoň 14 dní před jejím konáním, a to vyvěšením písemné pozvánky na internetových stránkách sdružení, popř. i prostřednictvím kontaktního deníku žáka apod. V pozvánce musí být uvedeno datum, hodina, místo a navržený program schůze sdružení. Rada sdružení je povinna do 4 týdnů svolat schůzi sdružení, požádá-li o to alespoň třetina delegátů tříd, a to tak, aby se schůze sdružení konala nejpozději do 6 týdnů od předání žádosti kterémukoli členu rady sdružení. Pokud rada sdružení v uvedené lhůtě schůzi sdružení nesvolá, může ji třetina delegátů tříd svolat sama.
6.    Schůze sdružení je usnášeníschopná při jakémkoli počtu přítomných delegátů tříd.
7.    Dokumenty a návrhy předložené schůzi sdružení jsou schváleny, vysloví-li se pro ně nadpoloviční většina přítomných delegátů tříd.
8.    O jednání schůze sdružení se pořizuje zápis, který podepisuje předseda rady sdružení. Zápis se doručuje delegátům tříd a řediteli školy.

B. Třídní schůzka členů
1.    Třídní schůzka členů (dále jen „schůzka“) je shromáždění všech členů sdružení příslušejících k jednotlivé školní třídě. Členové sdružení, kteří nejsou rodiči žáků, přísluší ve smyslu těchto stanov k samostatné školní třídě.
2.    Schůzka volí a odvolává delegáty třídy pro účast na schůzích sdružení. Počet delegátů třídy je maximálně tři. Delegáti třídy mohou být odvoláni na návrh jakéhokoli člena příslušejícího k dané třídě; k odvolání je třeba nadpoloviční většiny všech členů sdružení příslušejících k dané třídě.
3.    Funkční období delegátů třídy je jeden rok.
4.    Delegáti třídy zejména:
4.1.    přijímají od ostatních členů, popř. i rodičů-nečlenů, návrhy, podněty, stížnosti, připomínky apod. a předávají je k projednání radě sdružení, popř. schůzi sdružení;
4.2.    na schůzkách průběžně informují členy o činnosti a rozhodnutích rady sdružení, o průběhu a závěrech vyřizování jejich námětů, stížností, připomínek apod.;
4.3.    zajišťují vybírání členských příspěvků a jejich evidenci.
5.    Třídní schůzka členů je usnášeníschopná při jakémkoliv počtu přítomných členů sdružení příslušejících k jednotlivé třídě a její rozhodnutí je přijato, hlasuje-li pro něj prostá většina přítomných členů sdružení.

C. Rada sdružení
1.    Rada sdružení je nejvyšším výkonným orgánem sdružení.
2.    Tvoří ji pět členů.
3.    V čele rady sdružení je předseda rady sdružení, kterého volí rada sdružení ze svého středu na jeden rok.
4.    Předsedu rady sdružení zastupuje místopředseda rady sdružení, kterého volí rada sdružení ze svého středu na jeden rok.
5.    Jednání rady sdružení alespoň jednou za čtvrt roku svolává a řídí její předseda podle schváleného pořadu jednání. Jednání rady sdružení se na pozvání zúčastňuje také ředitel školy, popř. jiní přizvaní hosté, zejména z řad odborných poradců sdružení, učitelů apod.
6.    Rada sdružení je usnášeníschopná za přítomnosti nadpoloviční většiny svých členů a její rozhodnutí je přijato, hlasuje-li pro něj prostá většina přítomných členů.
7.    O jednání rady sdružení se pořizuje zápis, který podepisuje předseda rady, popř. místopředseda.
8.    Rada sdružení je oprávněna:
8.1.    rozhodovat o všech otázkách, které nejsou vyhrazeny schůzi sdružení nebo jiným orgánům sdružení,
8.2.    rozhodovat o konkrétních směrech činnosti a úkolech sdružení, navrhovat koncepci rozvoje, zásady hospodaření, včetně použití peněžních a jiných prostředků.
9.    Rada sdružení je povinna:
9.1.    navrhovat pravidla vnitřního řízení a organizace práce sdružení,
9.2.    zajišťovat řádné vedení předepsané evidence a účetnictví,
9.3.    zajišťovat vypracování roční účetní závěrky,
9.4.    zajišťovat svolání schůze sdružení minimálně jednou za rok,
9.5.    oznamovat registračnímu orgánu změny stanov schválené schůzí sdružení.

D. Předseda rady sdružení
1.    Zastupuje sdružení navenek vůči třetím osobám, jedná jeho jménem ve všech věcech sdružení.
2.    Je bezprostředně odpovědný za řádný chod a činnost sdružení v souladu s obecně závaznými právními předpisy a s těmito stanovami, a to radě sdružení a schůzi sdružení.
3.    Místopředseda rady sdružení zastupuje předsedu v době jeho nepřítomnosti nebo je-li předsedou zastupováním pověřen.
4.    Ostatní členové rady sdružení zastupují sdružení jen v rozsahu stanoveném rozhodnutím rady ve věcech svěřených jim do působnosti nebo na základě písemné plné moci předsedy rady sdružení.
5.    Předseda rady sdružení (popř. v jeho nepřítomnosti či z jeho z pověření místopředseda rady sdružení) a jakýkoli člen rady sdružení se podepisují za sdružení tak, že k názvu sdružení připojí svá jména a názvy funkcí.
 

VI.
Soudní ochrana


Považuje-li člen sdružení rozhodnutí některého z orgánů sdružení za nezákonné nebo odporující stanovám, může do 30 dnů ode dne, kdy se o něm dověděl, nejpozději však do 6 měsíců od vydání tohoto rozhodnutí, požádat okresní soud o určení, zda je takové rozhodnutí v souladu se zákonem a stanovami. Návrh na přezkoumání nemá odkladný účinek. Soud však může v odůvodněných případech výkon napadeného rozhodnutí pozastavit.
 

VII.
Zásady hospodaření


1.    Sdružení získává prostředky ke své činnosti zejména z členských příspěvků ve výši schválené radou sdružení. Jinými zdroji příjmů sdružení mohou být výnosy z akcí pořádaných sdružením, dary, výnosy z majetku sdružení, jeho dalších podnikatelských aktivit apod.
2.    Sdružení hospodaří se svými prostředky v souladu s předpisy upravujícími hospodaření právnických osob formy občanských sdružení, s právními předpisy upravujícími vedení účetnictví a se zásadami hospodaření, které jsou po schválení schůzí sdružení závazným interním předpisem.
3.    Prostředky, věci nebo práva jsou vždy účelově vázány v souladu s cíli sdružení. Bližší konkretizace účelu použití těchto prostředků bude uvedena většinou v rámcové nebo dílčí písemné dohodě mezi sdružením a nabyvatelem prostředků, zpravidla školou, kde budou dále upřesněny podmínky jejich čerpání. V případě nedodržení účelu použití prostředků nebo podmínek čerpání je sdružení oprávněno požadovat jejich vrácení nebo náhradu. Za jejich vrácení odpovídá rada sdružení, pokud vyslovila souhlas s jejich výplatou.
4.    Za hospodaření sdružení odpovídá rada sdružení. Sdružení hospodaří podle ročního rozpočtu, sestaveného radou sdružení a schváleného schůzí sdružení.
5.    V případě zániku sdružení dobrovolným rozpuštěním nebo rozpuštěním na základě pravomocného rozhodnutí příslušného orgánu připadá likvidační zůstatek majetku sdružení škole. Sdružení zaniká výmazem z registru sdružení vedeném příslušnými orgány.
 

VIII.
Závěrečná ustanovení


1.    Pokud nebylo v těchto stanovách výslovně uvedeno jinak, platí v ostatním příslušná ustanovení zákona č. 83/1990 Sb., občanského zákoníku a předpisů souvisejících.
2.    Stanovy jsou platné dnem schválení přípravným výborem a účinnosti nabývají dnem registrace příslušným orgánem. Stanovy byly schváleny na ustavující schůzi přípravného výboru Sdružení sv. Dominika Savia při Katolické základní škole v Uherském Brodě dne 21. dubna 2012